1. Druhy tapet
V závislosti na použitém materiálu rozlišujeme následující druhy tapet:
Papírové tapety
Papírové tapety jsou vyhledávány pro svoji nízkou cenu. Jsou levnější variantou pro vkusnou dekoraci interiéru a stále jsou výrazně zastoupenou skupinou tapet. Papírové tapety Vavex jsou vyráběny na vysoce kvalitním slepovaném duplexovém papíru, který zaručuje jejich rozměrovou stálost, z raženého, potištěného či mačkaného papíru. Při výrobě papírových tapet Vavex jsou používány vysoce ekologické barvy, které zaručují vysokou světlostálost a otěruvzdornost. V našem sortimentu naleznete papírové tapety nejen jednobarevné, ale také s oblíbenými motivy imitací materiálů (dřevo, cihly apod.) a dalšími dekory.
Vinylové tapety
Vinylové tapety na zeď jsou vhodné do všech typů interiérů (zdi, sádrokartony, umakart, různé omyvatelné nátěry). V závislosti na množství a kvalitě vrchní vinylové vrstvy je možno tapety použít pro různé účely. Koupelnové tapety je možné použít do vlhkého prostředí, např. do koupelny a WC. Vinylové tapety na zeď mají velmi dobrou překrývací schopnost při použití na křivé a popraskané stěny.
Vliesové tapety
tento druh tapet je relativně nový a díky jednoduchému zpracování se těší stoupající oblibě. Pro výrobu vliesových tapet se používá jednostranně impregnovaný vlákninový nosný materiál. Je tvořen převážně z buničiny a textilních vláken, která jsou spojena pojivem. Tím se dosáhne maximální rozměrové stability. Materiál se navíc vyznačuje vysokou propustností vzduchu a vodní páry.
Další zvláštnost vliesových tapet spočívá v tom, že se lepidlo aplikuje pouze na stěnu (stejnoměrně a ne příliš silně) a tapeta se přikládá suchá. Vliesové tapety na rozdíl od papírových také nevyžadují čas na provlhčení.
2. Výběr tapety
Barva, styl, vzor či materiálové řešení tapety by měly korespondovat s interiérem, do kterého je určena. Při konkrétním výběru se řiďte vaší představou o finálním efektu, kterého chcete prostřednictvím použití tapety dosáhnout. Pokud máte v plánu místnost ozvláštnit, například barevným akcentem, rozhodněte se pro kontrastní odstín tapety. Celkový efekt můžete zvýraznit zajímavým vzorem. Jemnější cesta vede přes příbuzná barevná schémata, která jsou v interiéru již použita.
Takže, pokud se rozhodnete pro tapetu, musíte si při nákupu hlavně ohlídat výrobní číslo tapet, abyste nekoupili jinou šarži a pak měli na zdi mírné barevné odchylky.
Dobré je rovněž po nákupu tapetu zkontrolovat a přijít na případné barevné odchylky nebo poškození včas – tedy před nalepením tapety.
3. Rychlokurz o barvách
Velký vliv na vytvoření příjemného prostředí a světelné pohody v bytě má nejenom samotná barva, ale také její sytost. Tmavší barvy pohlcují světlo, prostor je nejenom temnější, ale také opticky menší. Světlá barva prostor zvětšuje, tmavá ho zmenšuje.
Tmavé barvy na stěnách uzavřou prostor, bílé nebo velmi světlé stěny naopak prostor otevírají, navozují dojem průzračného vzduchu. Do větších a světlých místností tedy nemusíte mít obavu použít tmavou tapetu, naopak do menších a tmavších místností použijte tapetu světlejší.
Vhodnou barevnou kombinací podlahy, stěn a stropu můžete opticky „upravit“ nevhodné či nepříjemné proporce prostoru: rozšířit ho, zúžit, zvýšit nebo snížit. Využívá se tu efektu tmavé barvy, která prostor jednoznačně „uzavírá“.
Příliš vysoké stropy snížíte tmavší barvou v kontrastu se světlými stěnami. Opačná kombinace, tmavé stěny se světlým stropem, prostor zvyšuje, ale také zmenšuje, tmavé stěny se jakoby přitahují k sobě. Dlouhý úzký pokoj tedy můžete zkrátit tmavší barvou kratších stěn, tmavou barvou delších stěn jej naopak ještě více zúžíte.
Stejně vám pomohou i pruhy na stěnách – potřebujete-li místnost opticky zvětšit, použijte pruhy podélné, naopak pro zúžení stěn jsou vhodné pruhy svislé.
4. Kolik tapet potřebujete?
Než půjdete na nákup tapet, poznamenejte si rozměr místnosti nebo plochy včetně výšek stropů. Podle těchto údajů vám v obchodě budou schopni říci, kolik rolí tapet budete potřebovat. Je potřeba brát v úvahu také potřebný přesah tapety, který se uřízne, a tzv. raport, tedy vzdálenost v centimetrech či milimetrech, po které se vzor na tapetě opakuje. Výrazně to ovlivní spotřebu tapety. Vždy však přikupte něco navíc, protože se mohou hodit na případné opravy.
5. Příprava podkladu
Podkladová plocha se definuje jako pevná nosná konstrukce, na kterou se přilepí tapeta, bordura, nebo na kterou se uchytí dřevěný obklad. Součástí základu není jen nosná stěna (zdivo nebo stavební panely), ale i různé vrstvy (včetně krycích) jako jsou izolace, omítky, stěrkové plochy, barvy nebo jiné nátěry, někdy i staré tapety.
Podkladová plocha musí být hladká, s dobrou nasákavostí, bez prasklin, nesmí obsahovat látky omezující přilnavost a musí být dostatečně pevná. O těchto vlastnostech se musíme přesvědčit ještě před tapetováním.
Pokud potřebujeme odhadnout kvalitu omítnuté plochy, stačí po ní lehce přejet dlaní. Pokud se na prsty přilepí zrnka prachu, pevnost není dostatečná. Obdobný test můžeme provést i s lepicí páskou.
Ověřte si vlhkost vaší omítky. Pokud nemáte k dispozici vlhkoměr, nalepte fólii o ploše cca 0,5 m2 na stěnu pomocí lepicí pásky. Přibližně po 24 hodinách ji odstraňte. Pokud pozorujete na vnitřní straně fólie kondenzovanou páru nebo pokud plocha ztmavne, znamená to, že omítka je nadměrně vlhká. V takových případech je nutné vyčkat, než vyschne nebo vytopit místnost pomocí tepelného zářiče, aby se schnutí urychlilo.
Nezapomeňte na nasákavost. Před zahájením prací proveďte test nasákavosti. Na zeď štětcem nebo rozprašovačem nastříkejte vodu. Pokud je nasákavost povrchu dobrá, základová plocha pod vlivem vody změní po krátkém čase barvu. Pokud je nasákavost příliš vysoká, plocha rychle ztmavne. V tomto případě je nutné použít hloubkový penetrační nátěr.
Mastné, olejové a dehtové skvrny musíte odstranit z povrchu před tapetováním. Mohou způsobit skvrny na tapetě a navíc na takto znečištěnou plochu lepidlo ani tapeta nepřilne.
Pokud se na stěně nachází praskliny, je třeba je vyplnit pružným spárovacím materiálem, např. stěrkovými hmotami na sádrové bázi.
Nezapomeňte také na penetraci, která je pro sjednocení podkladu velmi důležitá.
Penetrace je vyrobená na bázi vodné styrenakrylátové disperze vytvářející transparentní, vodou nerozpustný film. Sjednocuje savost podkladu a zvyšuje adhezi následných vrstev.
Použití: Penetrační a impregnační nátěry stavebních prvků včetně sádrokartonu, omítek, nekonstrukčního betonu, cihelného zdiva, střešní krytiny z tašek nebo eternitu a dalších savých podkladů.
Pracovní postup: Podklad musí být suchý, čistý, bez prachu a volných částic. Nátěr ředíme vodou v poměru 1:2 až 1:15 (B1001 : voda), nanášíme štětcem nebo válečkem. Při aplikaci na silně savý podklad nátěr po zaschnutí opakujeme, nejlépe při ředění 1:2 až 1:5. Po zaschnutí nanášíme další technologickou vrstvu (malta, beton, lepidlo, nátěr apod.) přímo na penetrovaný povrch. Zasychání trvá 2 až 4 hodiny, urychlí se vyšší teplotou a cirkulací vzduchu. Vydatnost z 1 litru: >40 m2 (při ředění 1:15 na slabě savém podkladu). Při použití jako impregnační nátěr jej neřeďte. Povrchy dlouhodobě zatížené vlhkem doporučujeme impregnovat ve dvou až třech vrstvách. Při velice savých podkladech se doporučuje ředění 1:3. Upozornění: Po skončení práce včas opláchnout nářadí vodou, zaschlé hmoty nelze umýt vodou, pouze rozpouštědlem. Nikdy nevyléváme produkt B1001 do kanalizace nebo vodních toků. Více informací obsahuje technický list umístěný na www stránkách.
6. Výběr lepidla
Držte se při výběru a přípravě lepidla návodu výrobce na tapetě a návodu výrobce na samotném lepidle. K jednotlivým druhům tapet patří vždy odpovídající lepidlo – k tapetám papírovým, vliesovým i vinylovým. K našim tapetám doporučujeme zásadně používat lepidla zn. BEELINE, které naleznete v naší nabídce.
7. Co je potřeba k tapetování
Než začnete tapetovat, připravte si následující věci. Když už začíná na stěnách schnout lepidlo, je pozdě je shánět a příprava se proto vyplatí.
- tapety
- lepidlo na tapetování
- ostrý nůž nebo nůžky
- metr
- tužka
- štětka a tapetovací kartáč
- nádoba na lepidlo
- gumový váleček na tapety
- pracovní stůl
- žebřík (schůdky)
8. Na co ještě nezapomenout
- Před tapetováním zkontrolujte symboly, které jsou důležité při nákupu a následnou prací s tapetami. Tapetujte vždy tapetami jedné výrobní série!
- Všechny tapety by měly mít stejné výrobní číslo, abyste dosáhli stejného odstínu.
- K odstranění starých tapet použijte odstraňovač tapet Beeline.
- Kupte o jednu roli víc, než jste si vypočítali na spotřebu. Poslouží vám jako rezerva pro případné opravy. Při dokupování by už nemusel být odstín role totožný s tím původním.
- Větší kvality dosáhnete, pokud nalepíte povrch před tapetováním podkladovým papírem.
- Při výpočtu rolí jsou zrádné zejména tapety se vzorem, musíte počítat s větším prostřihem
- Nedoporučujeme, abyste si tapety na zeď dopředu nastříhali na celou místnost, jelikož v případě reklamace není možné reklamovat již nastříhané role.
- Pokud použijete podkladový papír, měl by být nalepen vždy kolmo k tapetě, aby se spoje nepřekrývaly.
- Vzduchové bubliny na tapetě odstraníme propíchnutím ostrým nožem. Štětečkem dovnitř dáme trochu lepidla a začistíme kartáčem a vlhkou houbou.
- Na plastické tapety nepoužívejte váleček, mohla by se struktura tapety poškodit. Přitiskněte raději tapetu hadříkem.
- Při použití dekorativních bordur si nezapomeňte vyznačit na stěnu pomocnou vodorovnou čáru, podél které budete pásy lepit.
- Při nalepení tapet se až do jejich zaschnutí vyhýbejte průvanu nebo velkému teplu. Optimální teplota je 18 °C.
9. Tapetování jednotlivých druhů tapet
Lepení papírových tapet
Papírové tapety:
jsou vhodné do všech interiérů, nehodí se však do vlhkého prostředí a ani na stěny, které hodně praskají.
Podklad:
Stěny místnosti důkladně očistěte a vyrovnejte nerovnosti, např. stěrkou. Staré tapety na zeď a vodou rozpustnou malbu odstraňte, nejlépe vodou nebo odstraňovačem tapet nebo lepidlem na tapety rozpuštěném ve vodě (cca 1 krabička na 8–10 l). Jiné přípravky nedoporučujeme, jinak se mohou vsáknout do nového povrchu (žluté fleky). Když je podklad suchý a pevný, můžete přistoupit k lepení. Na čerstvou omítku nebo stěrku raději radši naneste penetrační nátěr. Penetraci podkladu můžete provést i lepidlem na lepení tapet, a to podle návodu na lepidle.
Množství:
Počet rolí tapet je závislý na prostřihu papírové tapety, který je uvedený na etiketě. Ke každému nalepenému pásu prostřih připočtěte.
Lepidlo:
Pro kvalitní zpracování je rozhodující správně zvolené lepidlo, zvolte tedy lepidlo BEELINE pro papírové tapety. Pokud jsou papírové tapety na zeď dvojvrstvé (tzv. duplex) nebo je lepíte na nesavý podklad, je lepší použít hustší lepidlo a nanášet tenkou vrstvu než naopak. Natírejte tapetu i stěnu. Tapetu natřete a rubovou stranou přeložte na sebe, aby se lepidlo vsáklo rovnoměrně do celé papírové tapety. Pozor! Čas na nasáknutí papírových tapet je 5min! Pokud bude čas nasakování delší než doporučený, tapeta se natáhne.
Lepení:
délka pásu = výška místnosti + 5 cm přídavek nahoře a dole na zarovnání. V případě, že jsou papírové tapety na zeď se vzorem (je nutný prostřih), přikládá se role tak, aby vždy navazoval začátek vzoru. Vrch papírové tapety si raději označte, aby při lepení nedošlo k převrácení pásu tapety, pokud tak ovšem není uvedeno na etiketě. První pás lepte od okna směrem ke dveřím. Nejdříve si pomocí olovnice vyznačte svislou linii. Papírové tapety na zeď lepte těsně vedle sebe, jen v rozích a na problémových místech můžete tapety přelepit přes sebe. Přiložte první pruh na stěnu a přitlačte ho rukama ke stěně. Aby nezůstávaly vzduchové bubliny, vyhlaďte tapety směrem od středu ke krajům. Okraje tapet, které přesahují v dolní části, odřežte ořezávačem pomocí pravítka. Zbytky lepidla odstraňte pokud možno ihned čistým hadříkem. Při lepení přes zásuvky a vypínače vypněte elektrický proud, při samotném lepení odšroubujte kryt, nalepte tapetu a potom vyřežte otvor. Při lepení okenních výklenků nechejte tapetu přečnívat a po zaschnutí ji přesně odřežte. Za radiátory stačí tapetu 10–15 cm založit. Stropy raději lepte ve dvojici. Pokud chcete individuálně a zvlášť upravit stěnu bordurou, na vyschnutou tapetu si pomocí tužky a pravítka označte místo. Pomocí ořezávače a pravítka nařežte tapetu a potom ji odstraňte. Borduru vlepte do vyřezaného místa. Nelepte papírové tapety na zeď při otevřeném okně, dveřích, nevypínejte topení – pokud voda brzy vyschne, dělají se na tapetě boule.
Lepení vinylových tapet
Vinylové tapety:
jsou vhodné do všech typů interiérů (zdi, sádrokartony, umakart, různé omyvatelné nátěry). V závislosti na množství a kvalitě vrchní vinylové vrstvy je možno tapety použít pro různé účely. Koupelnové tapety je možné použít do vlhkého prostředí, např. do koupelny a WC. Vinylové tapety na zeď mají velmi dobrou překrývací schopnost při použití na křivé a popraskané stěny.
Podklad:
Stěny místnosti pečlivě očistěte a upravte nerovnosti, např. vyrovnávací hmotou. Staré bytové tapety a vodou rozpustnou malbu odstraňte. Umakartová jádra a různé nátěry zdrsněte a dobře odmastěte. Pokud je podklad suchý a pevný můžete přistoupit k lepení. Na mokré stěny vinylové tapety nelepte, pod tapetou se může vytvořit plíseň. V klasických panelákových koupelnách zvýšíte životnost vinylové tapety profesionálním nalepením. Na čerstvou omítku nebo stěrku naneste penetrační nátěr. Penetraci podkladu můžete provést také lepidlem na lepení tapet, a to podle přiloženého návodu.
Lepidlo:
Pro kvalitní zpracování je rozhodující správně zvolené lepidlo. Pokud jsou vinylové tapety na zeď těžké nebo je lepíte na nesavý podklad, použijte speciální lepidlo BEELINE, které si připravte v hustší konzistenci.
Lepení:
délka pásu tapety na stěnu = výška místnosti + 5 cm přídavek nahoře a dole na zarovnání. V případě, že jsou vinylové tapety na zeď se vzorem (je nutný prostřih), přikládá se role tak, aby vždy navazoval začátek vzoru. Vrch vinylové tapety si raději označte tužkou, aby při lepení nedošlo k převrácení pásu tapety, pokud tak ovšem není uvedeno na etiketě.
První pás lepte od okna směrem ke dveřím. Předem si pomocí olovnice vyznačte svislou linii. Vinylové tapety na zeď lepte těsně vedle sebe, jen v rozích a na problémových místech je můžete přelepit přes sebe. Lepidlo naneste na tapetu i podklad roztíracím válečkem. Tapetu natřenou lepidlem obraťte na rubovou stranu a přeložte přes sebe, aby se lepidlo rovnoměrně vsáklo do celé tapety. Pozor! Čas potřebný na nasáknutí vinylových tapet je 5–7 min. Pokud bude čas nasakování delší než doporučený, tapeta se natáhne. Dopředu si nachystejte max. 1–2 pásy. Dbejte na to, aby doba působení lepidla na tapetu byla stejná u všech natřených pásů. Přiložte první pruh na stěnu a přitlačte jej rukama ke stěně. Abyste zabránili vzduchovými bublinám, vyhlaďte tapetu směrem od středu ke krajům tapetovacím kartáčem, jehož lehkých poklepáváním se švy spojí. Okraje tapet, které přesahují v dolní části, odřežte pomocí pravítka ořezávacím nožem. Zbytky lepidla odstraňte pokud možno ihned čistým hadříkem. Při lepení okenních výklenků nechte tapetu přečnívat a po zaschnutí ji přesně odřízněte. Při lepení vinylové tapety na umakartové jádro je dobré do lepidla přimíchat disperzní lepidlo a při rekonstrukci koupelen a sprchových koutů je vhodné každý spoj po nalepení podmazat čistou disperzí (např. Duvilax LS50), na místech zvlášť exponovaných spoje vyplnit bezbarvým sanitárním silikonem. Tato investice se Vám mnohonásobně vyplatí. Vanu, umyvadlo nebo sprchový kout opatřete vhodným těsněním. Pokud chcete individuálně a zvlášť upravit stěnu bordurou, uschnutou tapetu pomocí tužky, pravítka a speciálního nože. Pokud chcete individuálně a zvlášť upravit stěnu bordurou, na vyschlou tapetu si pomocí tužky a pravítka označte, kde ji chcete nalepit. Vrchní vrstvu pomocí speciálního nože vyřízněte a borduru vlepte do takto vyříznutého místa. Nelepte vinylové tapety na stěnu při otevřeném okně a dveřích a nevypínejte topení. Pokud voda brzy vyschne, dělají se na tapetě boule.
Lepení vliesových tapet
Vliesové tapety:
jsou vhodné pro veškeré podklady, stěny, zdi, stropy atd., opatřené všemi druhy vnitřních omítek, sádrokartonem, na betonové panely, podkladové tapety, dřevotřískové desky apod. Zvláště jsou vhodné na stěny s trhlinami v podkladu, stabilizují tlak na citlivé podklady (desky z měkkých vláken apod). Výhodou vliesové tapety z vláknité buničiny je dokonalá prodyšnost.
Podklad:
Stěny místnosti pečlivě očistěte a upravte nerovnosti, např. vyrovnávací hmotou. Staré tapety a vodou rozpustnou malbu odstraňte. Pokud je podklad suchý a pevný, můžete přistoupit k lepení. Čerstvou omítku, stěrku, sádrokartony a veškeré savé podklady raději opatřete penetrací. Penetraci podkladu můžete provést lepidlem na lepení tapet, a to podle přiloženého návodu. Vlhké podklady nejsou vhodné. Rovněž pokud je podklad výrazně barevně odlišný nebo vzorovaný, je lépe jej natřít penetrací v odstínu tapety. Pokud budete tapetu přetírat, podklad může být barevně odlišný.
Lepidlo:
Na lepení je nutné použít speciální lepidlo BEELINE na vliesové tapety.
Lepení:
délka pásu vliesové tapety na zeď = výška místnosti + 0,05 m přídavek nahoře a dole na prořez. V případě, že jsou vliesové tapety se vzorem, přikládá se role tak, aby vždy navazoval začátek vzoru. Vrch vliesové tapety si raději označte tužkou, aby nedošlo při lepení k převrácení pásu tapety.
První pás lepíme od okna směrem ke dveřím. Předem si pomocí olovnice vyznačte svislou linii. Vliesové tapety na zeď lepte těsně vedle sebe, jen v rozích a na problémových místech je můžete přelepit přes sebe. Při lepení přes zásuvky a vypínače vypněte el. proud, při vlastním lepení odšroubujte kryt, nalepte tapetu a pak vyřízněte. Při lepení okenních výklenků nechte tapetu přečnívat a potom ji přesně odřízněte. U radiátorů stačí tapetu 10–15 cm založit. Stropy raději lepte ve dvojici. Lepidlo nanášejte na stěnu nebo na tapetovaný podklad ( podle pokynů výrobce) roztíracím válečkem. Suché pásy nařezané vliesové tapety sviňte lícem dovnitř, vzniklou roličku přiložte na lepidlem natřenou stěnu, tapetu odvíjejte a přitlačujte na stěnu gumovým válečkem. Okraje tapet, které přesahují v dolní části, odřízněte nožem pomocí pravítka. Zbytky lepidla odstraňte pokud možno ihned pomocí čistého hadříku. Pokud chcete individuálně a zvlášť upravit stěnu bordurou, na vyschlou tapetu si pomocí tužky a pravítka označte místo, kde ji chcete nalepit.
10. Tapetování stropu
Obecným pravidlem při lepení tapety je, že tapeta jde pryč od světla. Tj. začíná se na stropě směrem od okna do středu místnosti. Vyznačte si pomocí vodováhy dva body ve vzdálenosti 50 cm v jedné lince od paralelní zdi. To zaručí, že další pásy budou vždy v rovině, i když není stěna rovná. Nalepte první pás podél linky a nechte vždy na začátku lehký přesah pásu tapety, přejeďte pás pomocí pěnového válečku a vyžeňte bubliny a nerovnosti. Pomocí plastové špachtle přimáčkněte přebytečnou roli do rohu nebo na zeď a ořízněte nožem. Tapetování stropu jde vždy lépe ve dvou.
11. Tapetování stěn
Pro stěny platí pravidlo jako pro stropy. Pomocí vodováhy naznačte kolmici pro první pás. Ta zaručí, že všechny následující pásy budou nalepeny rovně. Umístěte horní část prvního pásu až ke stropu s přesahem a srovnejte s načrtnutou kolmou linií. Pomocí pěnového válečku vytlačte všechny bubliny a vyrovnejte vrásky. U dalších pruhů nalepte, srovnejte okraje a pomocí válečku odstraňte všechny bubliny a vrásky.
V oblasti, kde se napojuje strop se stěnou, přitiskněte přebytek tapety, vyhlaďte pomocí stěrky a nože opatrně ořízněte.
12. Rohy
Pruh tapety ustřihněte tak, aby přesahovala na další stěnu o cca 2 cm. Tento přesah tapety nastřihněte na několika místech. Zbytek pruhu nebo nový pruh se nyní přiloží na tento přesah. U tapet se silnou strukturou tapetujte do rohu s malým přesahem.
13. Za radiátory netapetujte
Nikdy netapetujeme za samotným tělesem radiátoru! Vždy zvolte pohledově vhodnou linku zakončení role tapety u radiátoru.
14. Tapetování okolo zásuvek a prostupů
Před samotným tapetováním je nutné se ubezpečit, že jsou samotné elektrické obvody vypnuty. Následně odmontujte rámečky vypínačů, pokud je to možné. Samotný pás tapety přelepte přes odkryté spínače zásuvek a vypínačů. Následně pomocí nože proveďte křížový řez v oblasti vypínačů a zásuvek. Po zaschnutí tapet pomocí nože vyřízněte tapetu z prostoru vypínače nebo zásuvky tak, aby samotný rámeček kompletně zakrýval výřez. Tímto postupem dosáhnete perfektního pohledového efektu tapetování.